Adayların iş mülakatlarında dikkat etmesi gereken 5 konu

İş hayatı boyunca herkes en az bir defa mülakata girmiştir. Temelde adaya yöneltilen sorular bilinse de iş başvurusunda bulunan adayların özellikle dikkat etmesi gereken konular ve olumlu sonuç almayı etkileyen bazı püf noktaları var. Giyim kuşam konusu dışındaki detaylara bu yazımızda değineceğiz.

 

Beden dilinin iş görüşmesinde önemi

Tüm ikili ilişkilerde olduğu gibi beden dili iş görüşmesinde de aday hakkında birçok detayı ele verir. Kapıdan girilen ilk andan itibaren bakışlarınız, mimikleriniz ve yürüyüşünüz kendinden emin olmalı. Ukalalık sınırına yakın da durmamalı. Konuşulan kişinin gözlerinin içine samimiyetle bakmak gerekir.  Gözleri kısarak ya da sürekli tek kaş havada konuşmak puan kaybettirebilir.

Elleri kullanış biçimi de karşı tarafa olumlu ya da olumsuz mesajlar verebilir. Görüşmelerde konuşurken yüzünüze dokunmaktan, saçınızla oynamaktan ya da kalem çevirmekten kaçınmalısınız. Rahat davranışlar sergilerken mutlaka enerjik ve istekli görünülmeli.

İş için istekli olmak ve bunu yansıtabilmek çok önemli.

Telefonu açık unutmayın

Ciddiyetsiz gibi görünmemek için görüşme için kapıdan girildiği an elde cüzdan, telefon gibi bir obje bulundurmamakta yarar var. Gerekliyse; özgeçmişinizin bulunduğu dosya olabilir. İş görüşmesine girmeden cep telefonunuzu da sessize almayı unutmayın.

 

Hassas konulara dikkat 

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise toplumsal olaylarla ilgili kişisel görüşlerin nasıl ifade edildiği. Karşı taraftan buna yönelik bir soru gelmediği sürece din, siyaset veya taraftarı olunan spor kulübü gibi konularda yorum yapılmamalı.

Karşınızdaki kişi sizinle aynı görüşü paylaşmıyor olabilir ve değerlendirme rolü ona ait olduğu için duygu ve düşüncelerini etkileyebilir, bu durum sizin açınızdan olumlu da olabilir, olumsuz da…

 

Çok kısa cevaplardan kaçınmalı

Yöneltilen soruların cevabı tek kelime dahi olsa siz “evet, hayır, tabii…” gibi çok kısa cevaplar yetersiz kalacaktır. Üstelik ortamda soğuk bir atmosfere de sebep olabilir. Neden öyle olduğuna en azından bir iki cümleyle açıklık getirmelisiniz. Ortalama bir uzunlukta olmalı. Örneğin “Yurtdışı deneyiminiz var mı?” sorusuna tek kelimelik bir cevap vermek yerine “Evet, turistik amaçlı olarak İngiltere, İsveç ve Danimarka’ya seyahat ettim”, ya da “Malesef henüz yurt dışına seyahat etme fırsatı yakalayamadım” gibi açıklayıcı bir cevap yeterli olacaktır.

Kapanış

Mülakat süreci çok iyi geçmiş olabilir. Ufak şakalar ve gülüşmeler olmuş, karşı taraf tahmin edildiğinden daha esnek davranmış ve sohbet şeklinde bir görüşme yaşanmış olabilir. Bu, sizin de ipleri salmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

İlk görüş ne kadar önemliyse birçok işe alım uzmanı için son akılda kalış şekli de bir o kadar önemli. “Biz sizi arayacağız” ya da “En kısa zamanda size olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlayacağız” gibi bir bitiriş cümlesi karşı taraftan geldikten sonra gülümseyerek ve elini sıkarak vakit ayırdığı için teşekkür edebiirsiniz. Nazik bir veda cümlesi akılda olumlu kalmanıza yardımcı olur.

İş hayatına dair bilinmesi gereken diğer yazılarımız için tıklayın.

İş görüşmelerinizde başarılar dileriz!