İlk iş gününde ne yapmalı?

İlk iş gününüzü nasıl daha iyi geçirebilirsiniz? İlk iş gününde yapmanız ve yapmamanız gerekenler nelerdir?

İlk iş günü stresli geçmese de, uzun vadede iyi bir iş ortamına sahip olmak için ilk iş gününden itibaren doğru adımlar atmak gerekiyor.

1. O gün giyeceklerinizi bir gece önceden hazırlayın.
İlk gün ne giyeceğinizi sabah son dakikaya bırakmak, sizi daha evden çıkmadan streslere gark eder. Mümkünse tüm ayrıntılarına kadar geceden planlayın.

2. Geç kalmayın!
İşin ilk günü son dakikada gitmek yerine her ihtimale karşı önceden yola çıkmak stresinizi aza indirir. Ayrıca biliyorsunuz; profesyonelliğin ve güvenilirliğin en önemli göstergesi dakiklik.

3. Mutlaka iyi bir kahvaltı yapın.
Ve bunu yoldan simit alarak ofise bırakmayın. Belki masanızda simit kemirmeniz şirket kültürüne uygun düşmüyor?

4. Her türlü sürprize hazır bir ruh haliyle gitmekte yarar var.
Örneğin sırf size masa açılması için oturduğu yer değiştiğinden, size baştan sinir olmuş biri olabilir ve bunu bilemezsiniz. O yüzden, “hoş geldin” bile demeyen insanlar olursa şaşırmayın; moralinizi bozmayın.

5. Tanışma konuşmanız aklınızda olsun.
İnsanlar size birçok soru yöneltecek, hakkınızda bilgi almaya çalışacak. Birine 30 saniyede kendinizi tanıtmaya, daha önce nerede çalıştığınızı anlatmaya hazır olun.

6. Politik konuşmalara dahil olmayın.
Kendinizi ilk dakikadan açık etmeyin. Size ters gelen görüşlere tepki vermeyin; bir durun bakalım.

7. Hevesli davranın; meraklı değil.
Kişisel değil, işle ilgili sorular sorun. Ancak not almayı da ihmal etmeyin. Not almak ciddiyetin bir göstergesidir.

8. Erken Kalkmak
İş yeriniz uzak ya da yakın olmaksızın, rahat hazırlanacak ve kahvaltı yapacak zamanı kendinize verin. Bu sizi tüm gün enerjik tutacağı için önemlidir.

9. Cep Telefonunuzu Sessize Alın
İlk gün gözünüzün sürekli telefonda olması iyi bir izlenim vermez. Bu yüzden telefonunuzu sessize alın ve gerekmedikçe ilgilenmeyin.

10. Her Şeye Hazırlıklı Olun
İlk kez şahit olacağınız çok fazla şeyle karşılaşacağınız için, kendinizi olumlu tutmaya özen gösterin. Ruh halinizde ki dalgalanmalar ister istemez karşı tarafı da etkileyecektir.

İlk iş gününde panik ve kaygıya sebep olan soruların başında:

– Acaba beni neden beni seçtiler?

– Ne yapacağımı tam olarak bilemezsem?

– Ya beklentilerini karşılayamazsam? gibi sorular olduğunu söylüyor. Bu da kişide güvensizlik, kendinden şüphe etme duygularını doğuruyor ve besliyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, işe başlanan günü takip eden ilk 90 gün çok önemli, çünkü bir çalışanın ilk 90 gündeki davranışları ile hatırlandığı saptanmış.

İşteki ilk gün aslında bir anlamda hissedilen duygular ve yaşananlar açısından okuldaki ilk güne benzetiliyor. Sürekli yeni bilgiler öğrenmek, ortama adapte olmak, arkadaşlar edinmek ve kendi çalışma arkadaşı çevresini kurmak, insanları tanımaya ve anlamaya çalışmak, kendini kanıtlamak, yeni kuralları, prosedür ve sistemleri öğrenmek gibi zorunlulukların baskısını duyar insan. Doğal olarak da, özellikle yeni ortama girmek ve kendini göstermeye çalışmak kişi üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor. Eğer iş gerçekten de kişi için anlam ifade ediyor ve önem taşıyorsa, bu tarz duyguları hissetmek çok normal.

Her şeyden önemlisi rahat ve kendiniz gibi olduğunuzda endişeleriniz yok olacak ve tüm potansiyelinizi ortaya koyacaksınız. Bütün bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda; ilk iş gününü stres içinde değil, huzurlu bir şekilde karşılayabilirsiniz.