İş hayatında güzel bir sunum için dikkat etmeniz gereken 10 nokta

İş hayatında sunum yapmak, özellikle de kalabalık bir gruba konuşuyorsanız, deneyimli insanlar için bile çoğu zaman epeyce stres yaratır. Yaptığınız sunum gerçekten de çektiğiniz strese değecek mi, yoksa sadece cep telefonuyla ilgilenen insanlara fon müziği mi olacak diye endişe ediyor olabilirsiniz. Sunum teknikleri dahilinde değerlendirilen bu 10 nokta, gerçekten hayatınızı kurtaracak.

Sunumlarınızı daha ilgi çekici ve akıcı hale getirecek 10 maddeyi sizin için derledik.

  1. Sunuma asla kendinizden bahsederek girmeyin.

Sunuma giriş yapmak önemli. İnsanlar vaktini veya bir konferans için parasını kendinizden ve ne kadar mükemmel olduğunuzdan bahsedebilesiniz diye vermiyorlar.

  1. Bunun yerine, doğrudan bir hikaye anlatarak başlayın.

Bu sayede daha ilk cümleden tüm dinleyicinin ilgisini çekebilirsiniz. Bu da dinleyicinin konuşmanızın devamını merak etmesini sağlayacaktır.

  1. Sunumunuzu akılda kalıcı kılmanıza yardım edecek en önemli şey, alacağınız geri bildirimlerdir.

İster olumlu ister acımasızca olumsuz olsun, alabildiğiniz kadar çok geri bildirim alın ve bunları dikkatlice değerlendirin. Her sunumda daha başarılı olmanız bu sayede mümkün. Ayrıca farklı kişilerden alacağınız her yorum oldukça değerlidir.

  1. Konuşmanızın ardından video kaydınızı izlemenin faydası düşündüğünüzden daha büyük…

Nasıl göründüğünüzü ve nerelerde takıldığınızı fark etmeniz tabii ki önemli; ama burada daha önemli bir şey var: Dinleyici tepkileri. Nerelerde sizinle ilgilenip nerelerde başka şeylerle uğramışlar.

Video kaydında kendinizi izleyerek hatalarınızı da kolayca görebilir ve bir sonraki sunumda bunları telafi edebilirsiniz.

  1. Belli bir slayt, yaptığınız bir şaka, verdiğiniz bir ipucu – dinleyicinin ilgisini çeken şey ne ise, bir sonraki sunuma ondan daha çok koyun.

Aynı şekilde dinleyicinin dikkatinin dağıldığını fark ettiğiniz slaytları da yeniden düzenleyin.

Sunum nasıl yapılır?

Sunum nasıl yapılır?

  1. Belki sunumun zayıf yanlarını yok etmeniz her zaman mümkün olmaz; o halde kullanacağınız görsellerle sıkıcılıktan kurtulabilirsiniz.

Bir yığın sıkıcı ve teknik bilgi vermeniz gerekiyor ve bunları sunumdan çıkarmak mümkün değil ise, aralara eğlenceli, nüktedan, sarkastik görselli, GIF’li slaytlar ekleyebilir ve sıkıcılığı bu şekilde dengeleyebilirsiniz. Görsel bütünlüğün dışına çıkmamaya da gayret etmelisiniz.

  1. Akılda kalıcı bir sunumun finali de çok önemlidir. Çifte final yapın.

Sunum boyunca verdiğiniz bilgileri özetleyip derleyip toparlamanız bir finaldir.

Bunun sonrasında ise, insanlara bu bilgiyle ne yapabileceklerini anlatın. Dinleyicilere nasıl bir yarar sağladığınızı anlatmak, ilgi çekici olacaktır. İnsanların anlattığınız şeyi nasıl kullanacaklarını ve kendi avantajlarına nasıl çevireceklerini öğrendikleri nokta, sunumunuzu akılda kalıcı kılan vurucu final noktası olacaktır.

Aim Danışman olarak video çekimli sunum teknikleri eğitimi veriyoruz. Faaliyet gösterilen sektöre, çalışma departmanına ve kurum kültürüne göre şekillendirdiğimiz sunum teknikleri eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.aimdanismanlik.com/tr/egitim-programlari/kisisel-gelisim-beceri-programlari/item/17-profesyonel-sunus-teknikleri-video-cekimli.html

 

Yazımızı buradan derledik: https://www.inc.com/larry-kim/want-to-make-your-presentation-memorable-do-these-5-things.html?cid=sf01001&sr_share=twitter