İşe alındığınızı nasıl anlarsınız?

Bir iş görüşmesine gittiniz. Görüşme güzel geçti ve içinizde bu işin olumlu sonuçlanacağına dair kuvvetli bir his var. Ancak, mülakat ne kadar güzel geçerse geçsin, istediğiniz kadar ‘Bu sefer kesin olacak’ demek çok zor. Ancak bazı işaretler size gidişatın olumlu olduğunu gösterebilir.

Görüşme sırasında yakalayacağınız bazı işaretler, işe alınmış olabileceğinizi veya bir sonraki görüşmeye çağrılabileceğinizi size gösterebilir.

Bu işaretler şöyle:

  1. İşe alım uzmanı, size soru sormayı bırakıp şirketi övmeye başladıysa bu sizi işe almak istediklerine dair bir işaret olabilir.
  2. Özel hayatınıza, ailenize, hobilerinize dair daha detaylı sorular sorulmaya başlanması olumlu bir işarettir. Size CV’de yazılanların ötesinde bir ilgi duyulduğunu gösterir.
  3. Görüşmeyi yapan kişinin sıcak davranması da olumlu bir durum. Belki de sadece arkadaşça davranmaya çalışıyordur. Ancak yine de bu sizin yanınızdayken gerilmediği ve rahat olduğu anlamına gelir.
  4.  Görüşmenin uzaması da iyi bir işarettir. Sizi daha çok tanımak istediği anlamına gelir.
  5. Ücret hakkında konuşulmaya başlanması önemli bir işaret. Artık neredeyse tüm şirketler ilk görüşmede ücret beklentisini soruyorlar. Ancak, işe alım uzmanının başvurulan pozisyondaki ücret aralığından ve yan haklardan bahsetmeye başlaması iyi yolda olduğunuzu gösterebilir.
  6. ‘Ne zaman başlayabilirsiniz?’ sorusu kritik. Görüştüğünüz kişi ‘X tarihe kadar birini almak istiyoruz’ detayını sizinle paylaşıyorsa, sizinle ciddi ciddi ilgileniyorlar anlamına gelir.
  7. Görüşmeden sonra diğer müdürlerle tanıştırılmak veya ofisin gezdirilmesi her adaya uygulanan bir davranış değil.
  8. İşe alımcılar, kendileri dışında hangi şirketlere görüştüğünüzü öğrenmek isteyebilirler. Bunu öğrendikten sonra kendilerinin daha iyi olduğunu anlatmaya başlarlarsa, bu sizi beğendiklerini gösterir. Hatta, sizi diğer firmalara kaptırmamak için endişelendiklerini işaret eder.

Eğer buna benzer hareketler ile karşılaştıysanız olumlu düşünmeye başlayabilirsiniz. Yine de net cevabı alana kadar beklemekte fayda var.