İşten ayrılmak için doğru zaman nedir?

Mutsuzluk kariyer değişikliği yapmak için başlı başına yeterli mi? Ya da soruyu tersten soracak olursak işimiz bizi mutlu etmek zorunda mı? İşinizi değiştirmek için doğru zaman olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu soruyu kritik hale getiren çoğunlukla bu soruya verilen cevabın dayandırıldığı yanlış varsayımdır.

Çalışanların büyük bir çoğunluğu mutlu değil. Açıkça ifade edilmese de bunun belli başlı sebepleri kendilerine göre kısaca şöyle:

  • Hak ettiğim saygıyı göremiyorum
  • Hak ettiğim parayı kazanamıyorum
  • Hayalimdeki işi yapmıyorum
  • Bu iş beni tatmin etmiyor
  • Daha az hak edenler daha iyi pozisyondalar

 

Mutsuz çalışanların ortak bir özelliği daha var: Aktif veya pasif yeni bir iş arayışındalar. Aslında gizliden gizliye çoktan istifa etmiş durumdalar. Eski motivasyon seviyelerinin sıfıra inmiş. Açık açık söylenmese de özgeçmiş dosyaları sürekli güncelleniyor.

En prestijli şirketlerden en sıkıntılı olanlara, tepe yöneticilerden kariyerlerinin başında olanlara kadar büyük çoğunluğun derdi farklı ama durumları aynı: Mutsuzlar ve değişiklik peşindeler, ancak gözden kaçırdıkları da çok önemli bir gerçek var:

Mutsuz olduğunuz an iş değiştirmek için çok YANLIŞ bir zamanlamadır.

Mutsuzluk, çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir duygu durumudur. Sıklıkla değişkenlik gösterebilir.

Mutsuzluk aslında kabaca aşağıdaki gibi;

  • Mutsuzluk size bağlı.
  • Mutsuzluk sizin dışınızdakilere bağlı.
  • Mutsuzluğu kontrol edilebilmek zor.
  • Geçicidir. (İnanması zor olsa da ‘Mutluluk’ gibi)

Mutsuzluk yaramaz bir çocuk gibidir, gürültücüdür. Onunla mücadele edemeyeceğiniz görüntüsünü verir hep. Siz bir değişiklik yapana kadar.

Değişikliğin sonu da mutsuzluk…

Ne yapmalı?

Becerilerinize ve yetkinliğinizin olmadığı alanlara  odaklanın.

Gelişim alanlarınızı tespit edin, yetersizliklerinizle yüzleşin ki gereğini yapabilin.
Beceri düzeyinizdeki reel artış, sizi ilk olarak grafiğin sol tarafında yer alan ve mutsuzluk kaynağı olabilecek duygu hallerinden hızla uzaklaştıracaktır. Artan özgüven ve iyimserlik sizin daha ‘zor’ olanları talep edebilmenize olanak sağlayacaktır.

Daha zor olanı gerçekçi ve objektif olarak talep etme noktasına geldiğiniz an artık şu değerlendirmeyi yapabilecek durumdasınız demektir:

“Size, sizi daha çok zorlayacak bir süreç vaad etMEdiği takdirde işinizi değiştirme kararını alın ki, aradığınız o yeni işinizdeki görev tanımınızın çatısı siz bu kararı aldığınız anda kendiliğinden şekillenmiş olabilsin.”

Mutsuzluğun bir kariyer değişikliği sebebi olmadığı gerçektir.

Bu yazıyı Dr. Serhat Tatlı’nın Linkedin profilindeki yazıdan derledik.