Kronik verimsizlikle baş etmenin yolları

İlk bakışta oldukça çalışkan izlenimi bile bırakabilirler, tembel denilemez onlara. Ancak yoğun tempoları ile başarı grafikleri ne yazık ki örtüşmez. Verimsiz çalışmanın yol açtığı kötü alışkanlıklar ve bunlardan kurtulmak için çözüm önerileri.

Verimsiz çalışmanın yol açtığı kötü alışkanlıklar ve çözüm önerileri

Gün içinde kendinize şu soruları soruyorsanız belki de verimsizliğin neden olduğu kötü alışkanlar sizi alıkoyuyor olabilir.

  • Olmak istediğiniz kadar üretken misiniz?
  • Aslında zamanınızı çok daha fazla şey yaparak geçirebileceğinizi düşünüyor musunuz?
  • Dikkatiniz çok kolay mı dağılıyor?
  • Alışkanlıklarınızdan kurtulmanın çok zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Daha kolay olsun ister miydiniz?

 

  1. Dikkati kolayca dağılan birine dönüşürsünüz

Dikkatsizlik, devamlı olduğu takdirde kötü bir alışkanlığa dönüşür. Geri dönüşü de zordur. Bu kötü alışkanlık, odaklanma becerinizi elinizden alır ve dikkatinizi uzun bir süre istediğiniz konuya vermenizi güçleştirir.

Çözümü: Daha fazla zamanınızı üretken ve verimli olarak geçirmek için işlerinizi planlayarak harekete geçebilirsiniz, böylece dikkat dağınıklığına fazla vakit kalmayacaktır.

  1. Seyirciye dönüşürsünüz

Becerilerini geliştirip üretken olmak mı yoksa günde 7 saat televizyon başında oturan kişi mi olmak isterdiniz? Bu ikisi arasındaki fark şudur; biri harekete geçer, diğeri sadece oturur.

Hayata seyirci kalmaya başladığınızda, diğer insanları daha fazla eleştirmeye başlarsınız. Bir maçta, sahada oynayan oyuncular ve tribünlerden izleyen seyirciler vardır. Peki hangisi bir takım yenildiğinde ya da kötü bir atış yaptığında eleştirir? Tabii ki seyirciler.

Çözümü: Aynı ilkeyi hayatınıza da uygulayabilirsiniz. Üretken olmayı bıraktığınızda, eninde sonunda izleyici olmaya ve daha önce fark etmediğiniz konulara bile dikkat etmeye başlarsınız. Yeni beceriler kazanmanızı sağlayacak faydalı web siteleri sayesinde hem interneti daha verimli bir şekilde kullanırsınız hem de vaktinizi daha verimli değerlendirmiş olursunuz.

  1. Dikkatiniz dağılmaya başlar (en kötüsü)

İşlerinizi savsaklamaya başladığınızda, dikkatiniz de dağılmaya başlamış demektir. Örneğin, bir trende kitap okuduğunuzu düşünün. Kitabı bıraktığınız anda, dikkatiniz dedikodu yapan insanlara yönelecektir ve eğer bunu yapmaya devam ederseniz, bir süre sonra trende kitap okumamaya başlarsınız.

 

Çözümü: Aynı kural, odaklanmanız gereken her konu için geçerlidir. O yüzden dikkatinizi bir yerde tutmaya çalışın. Çalışma konsantrasyonunuzu nasıl arttıracağınızı internette arama yaparak kolayca bulabilirsiniz.

  1. Önemsiz şeylerle vaktinizi harcamaya başlarsınız

Sokak köşelerinde öylesine takılan gençleri ya da öğrencileri fark ettiniz mi hiç? Altını çizmek istediğimiz fikir için harika bir örnek teşkil ediyorlar. Verimli ve üretken olmadığınızda, hiç bir önemi olmayan şeylerle vakit kaybedersiniz. Çoğu zaman bu böyledir. İşleri savsaklarken ya da tembellik yaparken de durum aslında benzerdir.

Ünlülerle ilgili dedikodu dergileri okumak ya da başkalarının Facebook sayfalarında gezinip fotoğraflarına bakmak da zaman harcamaya örnek gösterilebilir. Bu oldukça tehlikeli bir alışkanlık.

Çözümü: Akıllıca çalışabilmek adına, yapılacak işleri çıkartıp önem derecesine göre sıralamak size yardımcı olacaktır.

  1. Tembelleşirsiniz

Tembel insanlarla üretken insanlar arasında genelde dağlar kadar fark var. Burada bahsettiğimiz tembel insan tipi, bir şeyler yapmayı reddeden ya da yapmaya ihtiyaç duymadığı ile ilgili bahaneler üreten kişiler.

Üretken olmadığınızda, tembelleşme olasılığınız vardır ve tembellik alışkanlığa dönüştüğünde, kendinizi bahaneler uydururken bulabilirsiniz. Bahane uydurma alışkanlığına çakılı kalırsanız da, hiç bir şey yapamazsınız. Bu da üretken bir insan olmaktan çok uzaktır.

Çözümü: Burada amaç aktif olmak değil, üretken kalabilmektir. Egzersiz yapmak tembellikten ve tembellik duygusundan kurtulmak için ideal bir yol. Harekete geçmeniz gerekiyor.

Eğer enerjiniz her zaman yüksek olursa, odaklanmanız ve verimli olmanız daha da kolaylaşır.

  1. Yapacak bir şey bulamazsınız

Bu biraz 4 numarada bahsettiğimiz konuyla alakalı. Eğer kendinizle ilgili yapacak hiç bir şeyiniz yoksa, ilerleyecek bir yön de bulamazsınız. Amaç, her zaman önemli.

Yapacak önemli bir şeyiniz kalmadığında, hiç bir şey yapmazsınız. Bu da genelde dikkat dağıtıcı ve oyalayıcı şeylere işaret eder. Aslında her zaman için yapacak verimli şeyleriniz mutlaka vardır.

Çözümü: Bu yüzden tembellik yapmayın, bahaneler uydurmayın, açıklamaya çalışmayın ve en önemlisi, her zamankinden daha fazla bir konuya odaklanmaya çalışın. Bu şekilde dengeyi koruyabilirsiniz.