Üretken misin, meşgul musun?

Meşgul insanları nerede görseniz tanırsınız. Sürekli bir yere yetişme telaşı içinde olup, söylenir ve sürekli bir şeylerin gerginliğini yaşarlar. Özellikle açık ofiste çalışıyorsanız durum daha vahimdir. Sizin o kişiyle bir iletişiminiz olmadığı halde yarattığı gerginlik size kadar ulaşabilir. Bir şey rica ettiğinizde “bununla şu an ilgilenemem” cevabını verirler sürekli. Böyle kişiler ne kadar verimli olabilir?

Belki siz de verilen görevleri akıllı çalışarak hemen tamamlıyorsunuzdur. Aşağıda gerçekten verimli çalışanlar ile sürekli meşgul olan insanlar arasındaki farkları sıralamaya çalıştık. Bazı maddelerin size çok tanıdık geleceğinden eminiz:)

  1. Üretken çalışanlar üretkenliği daha farklı algılar

Üretken çalışanlar yapılacak listesini görev listesi olarak görmekten kaçınırlar. Meşgul kişiler görev ve sorumluluk bilincinden daha çok görevin bir şekilde tamamlanmasıyla kendilerini başarılı kabul eder. Üretken çalışanlar ise onlara verilen görevlerin onlara ne sağlayacağını düşünür.

  1. Üretken çalışanlar görevlerini sıralamayı bilir

En acil gözüken görev her zaman en önemlisi olmayabilir. Üretken çalışanlar herhangi bir görevin değerini anlayarak bu değere göre sıralama yapabilir. Hangi görevin ve alınan aksiyonun ne sonuç getireceğini öngörmek ve ona göre yapılacaklar listesindeki görevleri önceliklendirmek gerekli.

Örneğin telefon görüşmesi yaparken aynı zamanda bilgisayar başında bir şeyler yapmaya çabalıyorsanız aslında ikisinden birisini yapmamanız gerekiyordur. Yani önem sırası birbirine karışmıştır. Neye önem verdiğinizi gözden geçirmeniz gerekli.

Her gün sabah işe başlarken o gün sonunda hangi görevleri tamamlamış olacağınızı öngörerek işlerinizi sıralamanız sizi zaman içerisinde daha üretken bir çalışan haline getirecektir.

  1. Üretken çalışanlar detaylara önem verir

Bir çok şeyi hemen halleden ile sadece *önemli* gördüklerini halleden kişileri doğru bir şekilde ayırt etmenizi sağlayan ince çizgi bu. Hızlı çalışanların çoğu işi yaparken detayları atlayabilir. Detaylar da çoğu işte aslında önemli olabilir. Sürekli meşgul olan kişiler aynı anda birden fazla projede görev alıyor olabilir. Bu da dikkat dağınıklığı yaratır. Üretken çalışanlar ise, birden çok projede yer alıyor olsa bile işi tamamlamadan önce her detayı gözden geçirir. Belki daha az görev tamamlıyorlardır ama daha etkili çalıştıkları kesin.

  1. Üretken çalışanlar “HAYIR” demesini bilir

Etrafınızdakilere “hayır” diyebilmek en başta ne kadar kırıcı gözükse de aslında kendi görevlerinizi istediğiniz şekilde tamamlamak için gerekli bir kelime. Başkasının görevini tamamlamasına yardım etmek yerine neden önce kendi işlerinizi tamamlamayasınız? Bir kere hayır diyerek ne kadar çok şey kazandığınızı gördükten sonra bize hak vereceksiniz:)

  1. Üretken çalışanlar neyin dikkat dağıtacağını bilir ve buna engel olur

Masabaşı çalışanların bir işe odaklanmasına engel olan dikkat dağıtıcıların başında bildirimler geliyor. İster Whatsapp yazışmaları olsun, ister e-posta bildirimleri, modern hayatta dikkat dağıtıcı bir çok unsur gözümüzün önünde. Bir işe kendinizi daha iyi verebilmeniz için cep telefonunuzu göremeyeceğiniz yerlere saklamak, belki e-posta bildirimlerinizi kapatmak belki de internet bağlantınızı tamamen kapatmak sizi daha verimli bir hale getirebilir.

  1. Üretken çalışanlar görev dağılımını başarıyla yapar

Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, veya yapamayacağınızı, yetiştiremeyeceğinizi düşündüğünüz bir görev varsa bunu başkasına yaptırmaktan kaçınmayın. Ücreti mukabilinde veya rica ederek, eğer o görevi daha iyi yapabilecek birisi varsa bunu kendiniz yapmaya çalışmamalısınız. Böylece siz de kendi görevlerinize veya yapabileceğiniz diğer işlere odaklanabilirsiniz.

  1. Üretken çalışanlar bir işin yapılabileceği en etkin yolu seçmek için zaman ayırır

“İki kere düşün bir kere konuş” söyleminden de yola çıkarak bir işi sadece hızlı bir şekilde tamamlamanın yeterli olmayacağını söylememiz gerekli. Bazen kendinizi geri çekip bir işin daha etkili bir şekilde nasıl yapılabileceğini baştan değerlendirmek gerekli olabilir. Belki yardımcı araçlar kullanarak saatler süren bir işi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

AIM Danışmanlık, sektörünüze ve kurumuna özel olarak çalışanlarınızın ve kurumsal organizasyonunuzun verimliliğini artırıcı çalışmalar yapıyor. Hizmetlerimizi daha yakından incelemek ve teklif almak için ziyaret edin: https://www.aimdanismanlik.com/tr/egitim-programlari/kisisel-gelisim-beceri-programlari.html